Galeria Twórców Galera - XX lat rejsu

2018-11-29 13:44:17

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze

Galeria Twórców Galera

Stowarzyszenie Forum Art

 

uprzejmie zapraszają

na premierę książki

Igora Myszkiewicza (https://underarts.pl/profil/305)

 

„Galeria Twórców Galera

XX lat rejsu”

 

oraz na otwarcie wystawy grafik inspirowanych tą wstrząsającą podróżą.

Wydarzenie odbędzie się w środę, 5 grudnia 2018 roku o godz. 17.00 w gmachu Muzeum, al. Niepodległości 15.

 

To nie jest wyłącznie historia Galery. Z kart pokładowych dzienników przebija także opowieść o zmianie, jaka zaszła na przestrzeni ostatnich lat w krajobrazie kulturalnym Zielonej Góry. O zmianie, częścią której byliśmy.

Galeria Twórców Galera – z jednej strony nieformalne przedsięwzięcie artystyczne, a z drugiej jedna ze starszych, funkcjonujących w naszym mieście galerii, zupełnie inna od pozostałych. Jej rejs rozpoczął się w 1997 roku, z inicjatywy grupy studentów zielonogórskiego Instytutu Sztuki i Kultury Plastycznej (obecnie Instytut Sztuk Wizualnych UZ) i trwa nieprzerwanie do dziś, Galera przebyła długą drogę, od uczelnianych korytarzy i studenckich klubów, przez różne odcienie i miejsca ekspresji zielonogórskiego artystycznego undergroundu, miejskie galerie, aż po muzealne sale. Na jej pokładzie miała swój początek niejedna spektakularna podróż twórcza, nasze wystawy to wciąż nieustanne poszukiwanie, rejs po morzu pozbawionym brzegów. Pokazywaliśmy przeróżne dzieła i postawy artystyczne – malarstwo i komiks, grafikę cyfrową, rysunek satyryczny i performance, prace debiutantów i twórców już zapoznanych, okręt mijał zarówno nowoczesne metropolie jak i wyspy pełne kanibali... Zorganizowaliśmy, jak dotąd, 250 wystaw, utrzymując jednocześnie status spontanicznej i nieformalnej inicjatywy. Napędza ją nasza pasja, ciekawość i przekora, Galera bywała wyrazem buntu i sposobem samookreślenia, kaprysem i hobby. Nigdy nie stała się obowiązkiem. Być może dlatego przetrwała tak długo? I o tym jest ta książka, o pasji, o sztuce, o naszym mieście i zmianie jaką wniosło powoli rosnące środowisko absolwentów zielonogórskiej uczelni artystycznej i oczywiście o ludziach, dzięki którym nasza podróż wciąż trwa.

Premierze książki towarzyszy wystawa, nie jest ona jednak klasyczną dokumentalną planszówką, lecz opowiada o Galerze językiem fantastyki.

Igor Myszkiewicz

 

 

Wystawa czynna do 30 stycznia 2019 r.

Wydawcą publikacji jest Stowarzyszenie Forum Art.

 

Muzeum Ziemi Lubuskiej

al. Niepodległości 15

65-048 Zielona Góra

[email protected]

www.mzl.zgora.pl

 

www.galera-wystawy.blogspot.com

www.stowarzyszenieforumart.blogspot.com

dotarła książka ...kapitalne wydanie!!!!!!

2019-01-04 07:38:04